V poplavi napačnih informacij, ki obkrožajo trening moči za ženske ni nenavadno ali redko, da so predvsem punce, ki se z vadbo za moč šele srečujejo, kot posledica nepravilnih in zavajajočih informacij iz okolice pogosto zaskrbljene, da si bodo v mesecu treningov za moč pridelale zaskrbljujoče ogromno količino nove mišične mase. Fraza “nočem izgledati kot bodybuilder” je le ena od tistih, ki jo trenerji pogosto slišimo v povezavi s cilji ženskih strank. Običajno gre torej predvsem za skrb izgube ženstvenosti, kot jo dojemamo v trenutnem obdobju v času in nam jo narekujejo trenutni lepotni ideali.
Dejstvo je, da je bodybuilding šport, ki zahteva izjemno predanost in disciplino in je kot tak podvržen tudi določenim ekstremom. Tekmovalci sledijo skrbno predpisanem režimu treningov in prehrane, ki je prilagojen enemu samemu cilju – do dneva tekmovanja pridobiti čim več mišične mase, pri tem pa hkrati doseči čim nižji odstotek telesne maščobe, ki bo razkril izklesano telo. Sodelujoči, ki se predstavljajo na odru so se na ta trenutek pogosto intenzivno pripravljali leta, pri tem pazili na prehrano, trenirali tudi po več ur dnevno in tako dosegli rezultate, ki vsekakor niso naključni. Poleg tega so svojo prehrano pogosto dopolnjevali tudi z raznimi substancami, s katerimi so načrtno spodbujali in pospeševali rast mišične mase.
Pridobivanje mišične mase je vsekakor načrtovan in dolgotrajen proces. Poleg ustrezne prehrane in treningov pa je pri tem že v osnovi potrebno upoštevati tudi faktor spola. Moški imajo glede na sestavo telesa v povprečju večji odstotek mišične mase kot ženske – razmerja mišične in maščobne mase so torej med spoloma drugačna. Večja količina mišične mase pri moškemu spolu je povezana s hormoni, predvsem s testosteronom, saj ga imajo moški običajno kar za 10 do 15-krat več kot ženske. Kljub genetskim prednostim, pa pridobivanje mišične mase lahko predstavlja izziv tudi marsikateremu predstavniku moškega spola, saj je pri tem potrebno upoštevati tudi druge dejavnike. Mišice je namreč potrebno izpostaviti dovolj velikemu stimulusu, ki mora biti tudi dovolj pogost. Vadba za moč pri pridobivanju mišične mase torej igra ključno vlogo, znotraj tega pa je potrebno upoštevati tudi samo intenzivnost in pogostost treningov. Poleg rednih treningov ima pri pridobivanju mišične mase pomembno vlogo tudi urejena prehrana. Količinsko, kot tudi z vidika hranilne vrednosti obrokov prehrana namreč predstavlja dejavnik, ki bo pozitivno ali negativno prispeval k obnovi in rasti mišic.
Naslednji stavek, ki je prav tako pogost je: “Zdi se mi, da moje mišice čez noč postajajo opazno večje.” Po treningu za moč pride do pojava vnetnih procesov v telesu. To pomeni, da si trenirala dovolj intenzivno, da si povzročila mikropoškodbe mišic, kar je tudi cilj vadbe za moč. Tvoje telo mišice nato v času počitka in ob zadostnem vnosu hranil regenerira in “dogradi”, jih naredi močnejše in jih tako adaptira na stres, ki so mu izpostavljene. To pomeni, da boš na naslednjem treningu ob enakem bremenu uspela narediti več ponovitev, oziroma boš lahko dvignila težje breme. Če se ti zdi, da je tvoj obseg po treningu nekoliko večji, lahko to pripišemo tekočini, ki se nabira znotraj mišic. Gre le začasen stranski proizvod težjega treninga in torej ne pomeni dejanske rasti mišice.
Pridobivanje mišične mase je torej dolg proces, ki zahteva trud in na katerega vplivajo mnogi dejavniki. Možnost, da čez noč, oziroma v kratkem času razviješ veliko količino mišične mase je neznatna, tudi če bi bil to tvoj cilj, razen v primeru, ko bi si pri treningih pomagala še z jemanjem določenih substanc, npr. steroidov (in ne, beljakovine niso eden izmed dodatkov, ki bodo »napihnili« tvoje mišice).